Czy można drukować w dwóch kolorach

Otrzymaliśmy pytanie, które nie do końca jest dla nas jasne, dlatego damy dwie odpowiedzi. Obie pozytywne, czyli: tak, można.

Nadal są używane maszyny drukujące tylko w dwóch kolorach na raz. Papier na pracę w pełnym kolorze (jak ze zdjęciem) przechodzi wtedy przez maszynę dwa razy. O tym, jakie farby są wlewane do kałamarzy za pierwszym przejściem, a jakie za drugim, zawsze decyduje drukarz.

Istnieją prace z założenia drukowane tylko dwiema farbami, najczęściej są to papiery firmowe i wizytówki. Kolor tekstów jest zwykle ciemny, choć niekoniecznie czarny. Kolor loga i ewentualnych linii lub innych ozdobników zależy już od fantazji klienta i jego grafika.

Litery powinny być ciemniejsze, by były widoczne. Jeśli początek napisu i koniec są dla ciebie tak samo czytelne, odejdź od monitora i oceń z większej odległości.

Drugi kolor dobierany jest według różnych kryteriów. Firmy o poważnym zakresie działalności, „dostojne”, „nobliwe” często wybierają tę samą farbę w wersji jaśniejszej do druku większych elementów i ciemniejszej do tekstów.

Przykład druku w dwóch kolorach. Obie farby dobrane zostały tak, by nie naruszać poczucia estetyki także tych osób, które nie lubią fioletu. Użyto mianowicie farb z tej samej palety w wersji jaśniejszej i ciemniejszej.
Teksty powinny być drukowane ciemniejszą farbą, by były czytelne, gdyż drobne elementy postrzegamy jako jaśniejsze. Dobrze obrazuje to górny wiersz tekstu. To, że jest on dokładnie w kolorze okręgu, widać dopiero po nasunięciu jednego elementu na drugi.

Działalność związana ze sztuką wymaga bardzo śmiałych projektów. Tacy klienci prawie zawsze przychodzą z przemyślanym do najdrobniejszych szczegółów pomysłem, bywa, że z gotowym już opracowaniem, wymagającym tylko przełożenia na plik komputerowy. Coraz częściej przychodzą z plikiem, zdarza się, że niestety zbyt niskiej jakości, by udało się go wykorzystać bezpośrednio do druku.

Większość firm decyduje się na bezpieczną klasykę, czyli łączy czarne napisy i elementy loga z czystym, wyrazistym i popularnym kolorem.

Najbardziej lubiane połączenia to farba czarna i duży, wyrazisty element w popularnym kolorze. Jest to bezpieczne rozwiązanie, gdyż na każdym sprawia przyjemne wrażenie.

Farby do druku tylko dwoma kolorami w przeważającej większości wybierane są z palety PMS.

Zdarzają się zamówienia przewidujące tylko dwa kolory do druku zdjęć i bywają to zwykle bardzo ciekawe prace. Stosowanie tej metody wskazane jest jednak przy sporym już doświadczeniu w projektowaniu. Ewentualnie przy naprawdę dużej zdolności wyobrażenia sobie… konsekwencji takiego wyboru.

Podstawowe informacje o kolorach farb do druku znajdziesz we wpisie Dlaczego kolor jest inny niż na monitorze z 3 kwietnia 2020 oraz we wpisie Co jest lepsze CMYK czy RGB z 14 kwietnia 2020.

Bardzo uprzejmie dziękujemy firmie „Lono” Usługi Księgowe za wyrażenie zgody na użycie jej loga w celu zobrazowania opisywanych zagadnień.