Czy zdjęcie musi mieć 300 dpi

Pluszowy królik
Siedzący królik ma 69 cm. Plus uszy. Zdjęcie może mieć 300 dpi.

Nie, nie musi. Po prostu 300 dpi jest optymalną, bezpieczną rozdzielczością, od której zaczynamy wybierać wielkość zdjęcia. Jeśli fotografia jest ostra i przedstawia człowieka, 300 dpi będzie w sam raz.

Zdjęcia o mniejszym dpi też są drukowane i żadna maszyna nie zaprotestuje, że obrażamy ją, dając zadanie poniżej możliwości. Często stosuje się 200 dpi w sklepowych gazetkach reklamowych. Czasami taka słabsza mapa bitowa (zdjęcie) trafia na roll-up czy plakat, gdzie z założenia oglądana jest z nieco większej odległości. Oryginał zdjęcia bańki mydlanej może mieć bardzo niską rozdzielczość i świetnie się sprawdzić po niewielkiej zmianie parametrów.

Bywają publikacje, które wymagają zapisu zdjęcia w większej rozdzielczości, „dręczymy” wtedy klientów, domagając się takich fotografii. Nasz upór procentuje.

Anegdota, czyli prawdziwa historia: Jeden z naszych klientów miał kilka lat temu wyjątkowo skomplikowane logo, które dostaliśmy w postaci bardzo porządnej mapy bitowej (o dużej rozdzielczości). Drukowaliśmy dla niego wizytówki. Po pierwszej przymiarce okazało się, że to konkretne logo musi mieć w pliku 2400 dpi (zamiast standardowych 300 czy nawet ponadstandardowych np. 400). Małe z założenia pliki z wizytówkami miały na pewnym etapie ponad jeden gigabajt, gdy po korektach szykowaliśmy je już do druku. Nigdy nie zdradziliśmy temu klientowi, jak ciężkie technologicznie ma logo. Po pewnym czasie sam je zmienił.

Tak naprawdę decydujące znaczenie dla wyboru rozdzielczości ma treść fotografii. To, co jest zamglone, co postrzegamy jako rozmyte, niedoprecyzowane, mogłoby mieć 150 dpi bez szkody dla jakości obrazu. To, co jest oświetlone ostrym słońcem, co w czystym powietrzu gór nabiera nienaturalnej ostrości, musi mieć 300 dpi. Nie podzielimy zdjęcia, rozdzielczość całego trzeba dostosować do fragmentu wymagającego wyższej jakości. Dzięki takiej decyzji pokażemy głębię, pokażemy wysokość skalnego zbocza.

zdjęcie z gór, na pierwszym planie skalna półka oświetlona słońcem, na drugim planie zamglone niższe partie zbocza
Usytuowana na pierwszym planie skalna półka oświetlona słońcem wymusza wybranie optymalnej rozdzielczości 300 dpi, choć widoczne na drugim planie zamglone niższe partie zbocza wyglądałyby ładnie także na zdjęciu o niższej jakości.

Co to jest dpi znajdziesz we wpisie „Jak wybrać rozdzielczość zdjęcia” z 27 marca 2020